Yabancı Dil Öğrenme

Kendinize bir hedef koydunuz ve yabancı dil öğrenmeyi istiyorsunuz. Peki, yabancı dil öğrenme nasıl olur, faydaları ne olur, bana ne katar diye mi düşünüyorsunuz?

Günümüz dünyasında yabancı dil bilmek çok önemli. Hatta birden fazla yabancı dil konuşabilen biri olmak daha önemli çünkü İngilizce bilmek bile artık yeterli olmuyor. İnsanlar, İngilizcenin yanına Almanca, İspanyolca, Çince, Rusça, Arapça gibi dilleri öğrenmeye çalışıyorlar. Yani, yabancı dil öğrenmenin faydaları fazlayken artık birden fazla yabancı dil öğrenmenin faydaları sayılmakla bitmiyor.

Yabancı dilin önemi nedir? Dil bilmek ne işe yarar? Yabancı dil öğrenmenin önemi ve gerekliliği nedir? Yabancı dil öğrenmenin beyne faydaları nelerdir mi diyorsunuz? Hadi gelin birlikte inceleyelim.

1. Yabancı Dil ve Beyin

Yabancı Dil Öğrenmenin Beyne Faydaları
Yabancı Dil Öğrenmenin Beyne Faydaları

Yabancı dil öğrenmenin beyne faydaları görmezden gelinemeyecek kadar fazla. Edinburg Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre iki dil konuşmak beyni genç tutuyor. Aynı araştırmaya göre, zekanın geliştiği ve beynin daha iyi çalıştığı fark edildi.

Yani, yeni bir dil öğrenmeye başlayınca beynin dil öğrenmemerkezi de gelişiyor ve büyüyor. Beyninizin daha iyi çalışmasını istiyorsanız en kısa zamanda yeni bir dil öğrenmeye başlamalısınız.

2. Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Öğrenme

Yaşlandıkça iki dil bilmenin önemi daha çok belirginleşiyor. Yapılan araştırmalara göre yabancı dil bilen Alzheimer hastalarında belirtiler, diğer hastalara oranla ortalama 5 yıl daha geç ortaya çıkıyor. Aynı araştırmaya göre bunama belirtileri ise diğer hastalara oranla ortalama 4.5 yıl daha geç ortaya çıkıyor.

Yani, yabancı dil öğrenme çalışmaları sayesinde beyin dinç kalıyor ve bu sayede yaşlanma belirtileri gecikiyor.

3. Zekanızı ve Düşünme Yeteneğinizi Geliştirir

Yabancı Dilin Önemi
Yabancı Dilin Önemi

Yeni bir dil öğrenmeye başlamak, yeni kelimeler ezberlemek ve üzerine çalıştığınız dilin gramer sistemini öğrenmek demektir. Ayrıca, kelime ezberi yapmak hafızanızın gelişmesini sağlar. Bu sayede mantıksal ve yapısal düşünme yeteneğiniz gelişir.

Bunun yanında yabancı dil öğrenirken kelimeleri doğru seçmek ve cümle yapısını doğru kurmak daha zordur, haliyle daha fazla uğraş gerektirir. Yapılan araştırmalara göre bu uğraş sebebiyle kişilerin yaratıcılık becerilerinin arttığı gözlemlenmiştir.

4. Odaklanma Kabiliyetiniz Artar

Yabancı Dil Öğrenme
Yabancı Dil Öğrenme

Birden fazla yabancı dil bilen kişiler, farklı sesleri bile ayırt edebilecek dikkate sahiptirler. Aynı zamanda yeni bir dil öğrenirken doğru kelimeyi seçmek için çaba gösterirler. Bu çabaları sonucunda ise odaklanma becerileri gelişir.

5. Özgüven ve Başarı

Birden Fazla Dil Bilmenin Avantajları
Birden Fazla Dil Bilmenin Avantajları

Hayatta daha güçlü kalmak istiyorsanız eğer özgüvenli bir birey olmalısınız. Kendinize katacağınız yeni şeyler sizi daha güçlü ve daha başarılı yapacaktır. Bu yüzden yabancı dil öğrenmek de kendinize katacağınız şeylerden biridir.

Öğrendiğiniz her kelime, konuşabildiğiniz her an, yapabildiğinizin farkına varacaksınız ve bu, sizin özgüveninizin artmasını sağlayacak. Özgüveninizin artması ise daha kolay başarıya ulaşacağınız anlamına gelmektedir. Bu sayede yabancı dil nasıl öğrenilir veya yabancı dil öğrenmenin zorlukları gibi kavramlar hayatınızda olmayacak.

Nereden mi biliyoruz? Birden fazla yabancı dil konuşabilen kişiler için tam da bu yazılanlar geçerli de ondan.

6. Uluslararası Eserleri Ana Dilinde Tadacaksınız

Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi
Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi

Bir eseri ana dilinde okumak veya izlemek, dil öğrenmenin en güzel yanlarından birisidir. Düşünsenize, en sevdiğiniz eseri ana dilinde izliyorsunuz veya okuyorsunuz, müthiş bir haz!

Yoksa siz hala Türkçe dublaj mı izliyorsunuz? Bir dil öğrenin ve o dilin kaliteli eserlerini keşfedin.

7. Eğitim ve Kariyer

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Öğrenme

Yurt dışında eğitim almak mı istiyorsunuz? O zaman yabancı dil öğrenmek zorundasınız çünkü çoğu ülke dil bilmeyen öğrenciye şans vermek istemez, kabul alsanız bile şartlı kabul alırsınız. Aynı zamanda gittiğiniz ülkede maliyetinizi düşürmek ve ailenize yük olmak istemiyorsunuz diyelim, o zaman işe girmek zorundasınız. İşe girmek için de yabancı dil bilmek zorundasınız.

Eğitim hayatınız bitti ve artık çalışma hayatına mı atıldınız? Eğer kaliteli bir iş yerinde çalışmak istiyorsanız, yabancı dil bilmek zorundasınız. O iş yerinde çalışmak isteyen sizin gibi birçok insan var, onları geçmek zorundasınız değil mi? İşte diğerlerini geçmek için gereken şey ise çok basit, yabancı dil bilmek.

8. Ufkunuzu Genişleteceksiniz

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Öğrenme

Yabancı dilleri öğrenmek, aynı zamanda birden fazla kültürü öğrenmek de demektir. Çünkü dili ve kültürü birbirinden ayrı düşünmek mümkün değildir.

Çoğu ülkenin ana dili veya ikinci dili İngilizce olduğu için orada rahatlıkla kendinizi ifade edebilir ve sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz fakat insanları tanımak ve onlarla bir bağ kurabilmek için gittiğiniz ülkedeki dili öğrenmek daha önemlidir.

O ülkenin yemekleri, gelenekleri ve yaşam alışkanlıklarını öğrenmek sizin hayata farklı bir açıdan bakmanızı sağlar. Buna bir nevi başka bir insanın gözünden bakmak ve yeni bir vizyona sahip olmak da diyebiliriz.

9. Bir Tıkla Kolay Erişim

Yabancı Dil Öğrenmenin Avantajları ve Dezavantajları
Yabancı Dil Öğrenmenin Avantajları ve Dezavantajları

Günümüz teknolojisinden dolayı artık her şey elimizin altında, bir tıkla istediğimiz herhangi bir bilgiye ulaşabiliriz. Merak ettiğimiz bir konuda araştırma yaparak istediğimiz her şeyi öğrenebiliriz fakat yabancı dil bilmek şartıyla.

Yabancı dil öğrenmenin faydalarından bir tanesi de sınırsız sayıda kaynağa sahip olmak. Bilindiği gibi, İngilizce içerik sayısı, Türkçe içerik sayısından kat kat fazladır. Bundan dolayı birden fazla dil bilmek demek internette daha fazla kaynağa sahip olmak demektir.

10. Daha Fazla İnsan Tanımak

Yabancı Dil Öğrenmenin Avantajları
Yabancı Dil Öğrenme

Yabancı dil öğrenmenin en güzel yanlarından bir tanesi de yeni dostluklar edinmenizdir. Bilirsiniz, insan tabiatı gereği yalnız kalmak istemez. Bundan dolayı da gittiği yerlerde arkadaş edinmek ister, edindiği arkadaş sayesinde de bulunduğu ülkeye, ortama çabuk adapte olur.

Öğrendiğiniz yabancı dil sayesinde arkadaş çevrenizi geliştirebilir ve yabancı insanlarla daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Ne demişler, “Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan”.

Yabancı dil öğrenmek için yabancı dil kurslarına, yurt dışında dil okullarına gidebilirsiniz. Bu sayede yabancı bir ülkede yaşayabilir ve farklı kültürlerden insanlar tanıyabilirsiniz ve çok güzel dostluklar edinebilirsiniz. Bu sayede geriye baktığınızda unutulmaz anılar biriktirmiş olursunuz.


Sonuç olarak yabancı dil öğrenmenin sizlere birden fazla faydası, katkısı vardır. Yabancı dil bilmek demek sizlere Dünya’nın her yerinde iş imkanı, iyi arkadaşlıklar, bir sürü kaynağa erişim ve zihninizin gelişimi demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz